9 dolog amit akkor csinálsz, ha elfojtod az érzéseidet

9 dolog amit akkor csinálsz, ha elfojtod az érzéseidet
Te is az a fajta ember vagy, aki mindig elfojtja az érzéseit, és úgy tesz, mintha minden rendben lenne, még akkor is, ha nyilvánvalóan nem az?
Előfordul, hogy elnyomod a valódi érzelmeidet, mert könnyebbnek tűnik, mint szembenézni velük? Ha így van, nem vagy egyedül.
Sokan vagyunk, akik elrejtjük valódi érzéseinket – legyen az félelemből, megszokásból vagy mert egyszerűen könnyebbnek érezzük, mint őszintén szembenézni a belső világunkkal.
De vajon jó dolog ez?
Az érzelmek elfojtása a mai világban egyre inkább bevett védekezési módszer, de ez komoly árat követel.
Az érzelmek elfojtása nem csupán azt jelenti, hogy elkerüljük a szomorúságot vagy kellemetlen érzéseket. Az elfojtás arról szól, hogy folyamatosan félretesszük azokat az érzéseket, amelyeket fel kellene dolgoznunk.
Idővel ez az érzelmi felhalmozódás mentális egészségügyi problémákhoz, például szorongáshoz, depresszióhoz és érzelmi kimerültséghez vezethet.
Valójában minél inkább elfojtjuk az érzéseinket, annál inkább megjelennek azok, gyakran egészségtelen és felismerhetetlen formában.
Íme a 9 dolog, amit valószínűleg csinálsz, amikor elfojtod az érzéseidet, még ha nem is veszed észre:
1. Mások gondját viseled a sajátod helyett
Ha elfojtod az érzéseidet, gyakran találhatod magad abban a helyzetben, hogy túlzottan mások problémáira és szükségleteire koncentrálsz.
Az energiádat a barátaid, családtagjaid vagy kollégáid megsegítésére fordítod, miközben a saját érzelmi jólétedet elhanyagolod.
Bár mások gondozása pozitív tulajdonság, ez egyfajta elterelés is lehet a saját megoldatlan érzéseid elől.
Azáltal, hogy valaki más válságára összpontosítasz, ideiglenesen elmenekülhetsz a saját fájdalmad elől. Azonban ez hosszú távon kiégéshez vezethet, hiszen annyit adsz, hogy közben a saját érzelmi tartalékaid nem töltődnek fel.
Végső soron, ha mindig te vagy az, aki támogatást nyújt, ez kimerítővé válhat, különösen akkor, ha a saját érzéseid figyelmen kívül maradnak.
2. Hosszú időre eltűnsz a társasági életedből
Amikor az elfojtott érzelmek túl közel kerülnek a felszínhez, egyesek úgy védekeznek, hogy teljesen visszavonulnak a társasági élettől. Elkerülheted a társasági eseményeket, elszigeteled magad napokra vagy akár hetekre.
Ez az önkéntes magány lehetőséget ad arra, hogy megvédd magad az érzelmi ingerektől vagy kellemetlen interakcióktól.
Ilyenkor nehéz lehet kapcsolódni az emberekhez, mert elárasztanak azok az érzések, amelyeket nem tudsz megfelelően kezelni.
Az elszigetelődés biztonságos opciónak tűnhet, de hosszú távon magányossághoz és további érzelmi megterheléshez vezethet.
3. Állandóan elfoglalod magad
Az egyik leggyakoribb módja annak, hogy elkerüljük az érzelmeinket, az állandó elfoglaltság.
Lehet, hogy egyik feladatból a másikba ugrasz, minden órádat munkával, házimunkával vagy társadalmi kötelezettségekkel töltöd ki.
Amikor az elméd folyamatosan foglalt, nehezebb az érzéseknek utolérni téged.
Ez a stratégia ideiglenesen működhet, de az érzelmi terhek előbb-utóbb utolérnek. Kimerültnek és lemerültnek érezheted magad, mégis képtelen vagy leállni.
Az állandó elfoglaltság egyfajta érzelmi elkerülés lehet, amely megakadályozza, hogy szembenézz azzal, ami valójában benned zajlik.
4. Folyton azt mondod, hogy „minden rendben van”
Ha gyakran mondod másoknak (és magadnak), hogy „rendben” vagy vagy „jól vagy”, még akkor is, amikor belülről teljesen másképp érzel, lehet, hogy elfojtod az érzéseidet.
Az, hogy folyton azt állítod, hogy jól vagy, egy automatikus válasz lehet, még akkor is, ha valójában küzdesz belülről. Az érzelmeid és a szavaid közötti ellentét belső konfliktust hoz létre, amely szorongást vagy ürességet táplálhat.
Idővel ez az állandó tagadás megnehezíti számodra, hogy felismerd, mit is érzel valójában, ami zavart és frusztrációt okozhat.
5. Irracionális szorongások kialakulása
Amikor az érzelmeket elfojtjuk, gyakran nem maradnak sokáig elrejtve. Helyette váratlan módokon bukkannak fel, például irracionális félelmek vagy szorongások formájában.
Lehet, hogy túlzottan aggódsz olyan dolgok miatt, amelyek normális esetben nem zavarnának. Ezek a szorongások túláradónak és irányíthatatlannak tűnhetnek, és érzelmileg kimeríthetnek.
Az érzelmek elfojtásával nem az alapvető okokat kezeled, és ezáltal ezek a félelmek idővel csak erősebbé válnak.
Amikor ezek a felgyülemlett érzelmek irracionális szorongás formájában törnek felszínre, az mindennapi életedet stresszesebbé és nehezebben kezelhetővé teheti.
6. Minden negatív dolgot pozitív fényben tüntetsz fel
Te is az a fajta ember vagy, aki minden helyzetben megpróbál pozitív maradni, még akkor is, amikor minden széthullik körülötted?
Bár az optimizmus egészséges tulajdonság, a túlzott pozitivitás azt jelezheti, hogy elfojtod a negatív érzelmeket.
Ha folyamatosan azt állítod magadnak és másoknak, hogy minden „nagyszerű”, amikor egyértelműen nem az, akkor lehet, hogy elkerülöd az érzelmeid valóságát.
Az, hogy úgy teszel, mintha minden rendben lenne, egyfajta módja lehet annak, hogy megőrizd az irányítást, de ez megakadályozhat abban, hogy feldolgozd a valódi érzéseidet.
Egy bizonyos ponton a valóság utolér, és az érzelmi kirobbanás intenzívebb lehet, mert nem engedted meg magadnak, hogy időben megéld azokat.
7. Előre tervezel, hogy elkerüld az érzelmi meglepetéseket
Az érzelmi elfojtással gyakran együtt jár az állandó irányítási igény. Mindent előre megtervezel, hogy elkerüld a spontán helyzeteket vagy azokat, amelyek érzelmileg kiszámíthatatlanok lehetnek.
Azáltal, hogy mindig tudod, mi következik, biztonságban és kontroll alatt érzed magad.
Ez a kontrollvágy azonban merevvé és zárkózottá tehet, megakadályozva, hogy új élményeket szerezz.
A spontaneitás gyakran hoz örömet, izgalmat és fejlődést – olyan dolgokat, amelyeket nehéz befogadni, ha mindig védekezel az érzelmi kényelmetlenségek ellen.
8. Olyan emberekkel randevúzol vagy vagy együtt, akik nem illenek hozzád
Amikor elfojtod az érzelmeidet, könnyen beleeshetsz az egészségtelen kapcsolatok mintáiba. Olyan partnereket választhatsz, akik érzelmileg elérhetetlenek vagy mérgezőek, egyszerűen azért, mert ez biztonságosnak vagy ismerősnek tűnik.
Az érzelmi intimitás elkerülésével megvédheted magad attól a sebezhetőségtől, hogy igazán lássanak és megértsenek.
Ez a minta azonban gyakran elégedetlenséghez és további érzelmi fájdalomhoz vezet. A rossz emberek választása megerősíti azt az érzést, hogy nem vagy méltó az egészséges, kielégítő kapcsolatokra, ami idővel még mélyebb érzelmi elfojtáshoz vezethet.
9. Mindenből viccet csinálsz
A humor erős megküzdési mechanizmus lehet, de egyben eszköz is arra, hogy elkerüld a mélyebb érzelmeket. Ha azt veszed észre, hogy mindent, beleértve a saját fájdalmadat is, viccként kezelsz, az azt jelezheti, hogy elfojtod a valódi érzéseidet.
A problémáidon való nevetés egy ideig könnyíthet az érzelmi terheken, de megakadályozhat abban is, hogy foglalkozz a háttérben meghúzódó kérdésekkel.
Bár a humor hasznos lehet, ha állandóan pajzsként használod, az megnehezítheti, hogy kifejezd az őszinte érzéseidet. Idővel ez szakadékot teremthet a külső megjelenésed és a belső valóságod között.
+1 Bónusz: Kemény és törhetetlen külsőt mutatsz
Sokan, akik elfojtják érzelmeiket, egy kemény külsőt fejlesztenek ki, hogy megvédjék magukat. Olyan képet mutathatsz magadról, amely erőt és ellenállást sugall, még akkor is, ha belül sebezhetőnek vagy sérülékenynek érzed magad.
Ez a látszat megnehezíti mások számára, hogy meglássák valódi érzéseidet, ami elszigeteltséghez vagy félreértésekhez vezethet.
Bár fontos az erő, különbség van az igazi ellenállás és az érzelmi elfojtás között.
Ha folyamatosan törhetetlennek mutatkozol, megfosztod magad attól a lehetőségtől, hogy megtapasztald az érzelmek széles skáláját, beleértve azokat is, amelyek gyógyulást és növekedést hozhatnak.
Következtetés: Az érzelmek elfojtásának ára
Az érzelmek elfojtása elsőre hatékonynak tűnhet a mindennapi élet kihívásaival való megbirkózásban, de ennek komoly ára van.
Az elfojtott érzések nem tűnnek el – eltemetve maradnak, hogy később még károsabb módon jelenjenek meg.
Legyen szó szorongásról, egészségtelen kapcsolatokról vagy érzelmi kiégésről, az elfojtás hatásai végül utolérnek.
Az első lépés a ciklus megszakításához az, hogy elismered az érzéseidet, bármennyire is kellemetlenek legyenek. Ha megengeded magadnak, hogy érezz, elindíthatod a gyógyulás folyamatát és egészségesebb érzelmi szokásokat építhetsz ki.
Az érzelmek időben történő feldolgozása nagyobb érzelmi jóléthez és kielégítőbb élethez vezet.
Nem baj, ha néha nem vagy rendben. Nem baj, ha szomorúságot, haragot vagy félelmet érzel.
Ezek az érzelmek az emberi lét részei, és ha elfogadod őket, az mélyebb kapcsolatokhoz, személyes fejlődéshez és valódi érzelmi szabadsághoz vezethet.
A következő is érdekelhet: