Az Antiszociális személyiségzavar jelei

Az antiszociális személyiségzavar nem csak a filmekben jelenik meg, hanem a való életben is. Bár nem mindig könnyű felismerni ezeket.
Az antiszociális személyiségzavar (vagy elterjedtebb néven szociopátia) különleges jellemzőkkel bírnak, amelyek megkülönböztetik őket. (Forrás)
Hogyan ismerhetjük fel őket, és hogyan védekezhetünk?
Az alábbiakban részletesen bemutatom a leggyakoribb jeleket, hogy ezzel segítsek elkerülni azt hogy manipuláció áldozatai legyünk.
Főbb jellemzők, amelyekre figyeljen:
- A szégyenérzet hiánya
- Állandó hazugság és manipuláció
- Nyugodt viselkedés szélsőséges helyzetekben is
- Báj, intelligencia, és hatalmas ego
- Erőszakos viselkedésre hajlamosak
- Képtelen szemkontaktust teremteni
- Az empátia hiánya
1. Az antiszociális személyiség jelei: A szégyenérzet teljes hiánya
A antiszociális személyiség egyik legjellemzőbb vonása, hogy nem éreznek szégyent vagy bűntudatot.
Bármilyen aljas cselekedetet is követhetnek el – legyen az a munkahelyen vagy a magánéletben –, egy pillanatra sem éreznek megbánást, vagy lelkiismeret-furdalást.
Nem vállalják a felelősséget a tetteikért, inkább másokat hibáztatnak. Számukra az érzelmek csak akadályok a céljaik elérésében, és ha mások megsérülnek közben, az csupán „mellékes” következmény.
Fontos felismerni ezt a vonást, mert az antiszociális személyiségek gyakran rendkívül sikeres emberek, akik látszólag nem bírnak erkölcsi gátakkal, amikor arról van szó, hogy elérjék céljaikat.
2. Az antiszociális személyiség jelei : Folyamatos hazugság és manipuláció
Az antiszociális személyiség életük minden területén hazugságokba burkolóznak. Nemcsak alkalomadtán hazudnak, hanem mindennapjaikat a hazugságok szövik át.
Kényelmetlenül érzik magukat, ha igazat kell mondaniuk, és ha lebuknak, még több hazugságot találnak ki, hogy fedezzék magukat.
Érdemes figyelni a következetlenségekre a történeteikben. Az antiszociális személyiség gyakran még saját maguknak is elhiszik a hazugságaikat, és hihetetlen történetekkel próbálják elhitetni környezetükkel, hogy más életet élnek, mint a valóság.
Ha valaki gyakran változtatja a történeteit, vagy ha túlzó meséket mond a múltról, érdemes gyanakodni.
3. Kísérteties nyugalom szélsőséges helyzetekben
Míg az emberek többsége érzelmekkel reagál stresszes vagy veszélyes helyzetekben, addig az antiszociális személyiség gyakran teljesen nyugodtak maradnak.
Az érzelmek hiánya és a hidegvérű viselkedés arra utalhat, hogy az illető nem ugyanúgy érzékeli az eseményeket, mint mások.
Egy antiszociális személyiség egy intenzív, érzelmekkel teli helyzetben is képes nyugodt maradni, mert nem érzi azt a feszültséget, amit mások ilyenkor átélnek.
Tanulmányok kimutatták, hogy antiszociális személyiség nem mutatnak szorongást akkor sem, ha kellemetlen képeket mutatnak nekik. Ez az érzelmi hidegség és közöny rendkívül jellemző rájuk.
4. Az antiszociális személyiség jelei: Rendkívüli báj és vonzerő
Az antiszociális személyiségű emberek mesterei mások elbűvölésének. Tudják, hogyan kell viselkedniük, hogy a környezetüket megnyerjék maguknak.
Elbűvölő mosollyal, intelligens kérdésekkel és magabiztos fellépéssel képesek bárkit magukhoz vonzani.
Az ilyen személyek látszólag mindenkit levesznek a lábukról, de ez a varázs csak a felszín.
Amikor valaki túlzottan elbűvölőnek tűnik elsőre, de később viselkedése összezavar vagy megijeszt, akkor érdemes megfontolni, hogy nem egy antiszociális személyiséggel van-e dolgunk.
Ezek az emberek manipulálják a környezetüket, és a báj csak eszköz a céljaik eléréséhez.
5. Kivételes intelligencia
Az antiszociális személyiségű emberek lehetnek intelligensek, és ezt a képességüket arra használják, hogy kihasználjanak másokat.
Sok ilyen híres személy kiválóan teljesített az iskolában vagy a munkahelyén anélkül, hogy túl sok erőfeszítést tett volna.
Ez a fajta intelligencia azonban nem arra irányul, hogy másoknak segítsenek, hanem arra, hogy manipulálják és becsapják őket.
Sok sorozatgyilkosnak is rendkívül magas IQ-ja volt, és ez segítette őket abban, hogy elkerüljék a lebukást.
Az intelligencia tehát nem mindig pozitív tulajdonság – ha valaki okos, de közben hiányzik belőle az empátia, rendkívül veszélyessé válhat.
6. Manipulatív viselkedés
A antiszociális személyiségzavarúak mesterei a manipulációnak. Képesek az emberek gyengeségeit kihasználni, és lassan, de biztosan teljes irányítást szereznek felettük.
Gyakran olyan embereket választanak célpontjuknak, akik érzelmileg sebezhetőek, bizonytalanok vagy éppen nehéz időszakon mennek keresztül.
Ha valaki folyamatosan próbálja manipulálni a környezetét, és minden helyzetet irányítani akar, az figyelmeztető jel lehet.
Az antiszociális személyiségzavarú egyének mindig a hatalom megszerzésére törekszenek, és nem haboznak másokat kihasználni, hogy elérjék céljaikat.
7. Erőszakos viselkedésre hajlamosak
Bár nem minden antiszociális személyiségzavaros viselkedik erőszakosan, sokan közülük hajlamosak az agresszióra, különösen, ha nem kapják meg, amit akarnak.
Sokszor már gyerekkorukban elkezdik a kegyetlenkedést, például állatok bántalmazásával, és később ez felnőttkorban is megnyilvánulhat, mentális vagy érzelmi bántalmazás formájában.
Ha valaki rendszeresen drámát generál a semmiből, vagy gyakran érzi szükségét annak, hogy másokat hibáztasson, érdemes odafigyelni, mert ezek a viselkedésminták is erőszakos viselkedésre utalhatnak.
8. Felfújt ego és nagyzási hóbort
Az antiszociális személyiségzavarú emberek gyakran téveszméik rabjai, és azt hiszik, hogy ők a legnagyobbak és legjobbak mindenki körül.
Nem fogadják el a kritikát, és rendkívül érzékenyek arra, ha valaki megkérdőjelezi a képességeiket.
Hatalmas jogosultságérzetük van, és úgy gondolják, hogy mindenki más tartozik nekik valamivel.
Ezek az emberek nem látják reálisan saját képességeiket, és gyakran teljesen irreális elvárásokat támasztanak magukkal és másokkal szemben.
9. A szemkontaktus kerülése
Az antiszociális személyiségzavarú emberek gyakran képtelenek fenntartani a szemkontaktust, különösen akkor, amikor manipulálnak vagy hazudnak.
Az emberek szemébe nézve ugyanis empátia kellene hogy ébredjen bennük, amit ők elkerülnek. Ha valaki gyakran félrenéz vagy elkerüli a szemkontaktust, amikor beszél, az intő jel lehet.
Néhány közülük azonban szándékosan bámulja a szemben állót, hogy megfélemlítse vagy manipulálja.
Ez az intenzív bámulás szintén figyelmeztető jel lehet.
10. Arcuk, mint a tükör
Sokszor az arcukra íródik ki az igazság. Egyes emberek tudatosan vagy tudattalanul is elárulják érzelmi állapotukat az arcvonásaik révén.
Az antiszociális személyiségzavarú arcán gyakran megfigyelhetők furcsa érzelemmentes kifejezések, vagy épp ellenkezőleg, túlzott mosolygás, ami nem illik az adott helyzethez.
11. Nincs igazi baráti körük
Az antiszociális személyiségzavaros emberek gyakran magányosak, vagy csak olyan kapcsolataik vannak, amelyeket érdekből tartanak fenn.
Ritkán rendelkeznek hosszú távú, valódi barátokkal, mert az emberek előbb-utóbb rájönnek, hogy manipuláció tárgyává váltak.
Ha valakinek szinte nincsenek barátai, az is lehet intő jel.
12. Az elszigetelési kísérlet
Az ilyen emberek gyakran próbálják elszigetelni áldozataikat, különösen romantikus kapcsolatokban.
Gyorsan közel kerülnek a másikhoz, és megpróbálják elszakítani őket a barátaiktól és a családjuktól, hogy teljesen az irányításuk alá vonhassák őket.
Ha valaki megpróbál elvágni a hozzátartozóktól, az egyértelmű figyelmeztető jel.
13. Éretlenség és felelőtlenség
Az antiszociális személyiségzavaros emberek nem tanulnak a hibáikból, és újra és újra ugyanazokat a rossz döntéseket hozzák meg.
Éretlenségük gyakran abban nyilvánul meg, hogy nem képesek hosszú távú kötelezettségeket vállalni, és felelősségvállalás helyett másokat hibáztatnak a saját kudarcaikért.
Ezeknek a személyiségzavaros embereknek a felismerése nem mindig könnyű, de ha tudjuk, mire kell figyelni, könnyebben védhetjük meg magunkat.
Ha olyan jeleket tapasztalunk valakinél, mint a szégyenérzet hiánya, manipuláció, érzelemmentesség vagy felfújt ego, érdemes óvatosnak lenni, és távolságot tartani.
A legfontosabb, hogy felismerjük a veszélyt és ne hagyjuk, hogy manipuláció áldozatává váljunk.
Hogyan védd meg magad: Taktikák és tanácsok
Egy antiszociális személyiségzavarú emberrel való kapcsolat kihívást jelenthet, legyen az munkahelyi, baráti vagy akár romantikus.
A legfontosabb, hogy megértsük, miként védekezhetünk az ilyen manipulációkkal és érzelemmentes viselkedéssel szemben.
A következő pontok segíthetnek abban, hogy felismerjük az ilyen viselkedést és elkerüljük a káros kapcsolatokat.
1. Ne add meg nekik, amit akarnak!
Egy antiszociális személyiségzavarú emberrel foglalkozva a legjobb taktika, ha nem tápláljuk az érdeklődésüket.
Számukra a manipuláció és az érzelmi izgalom fenntartása az, ami életben tartja a kapcsolatot.
Legyél unalmas, ne adj érzelmi visszajelzéseket, ne keveredj vitába. Ha érzelemmentesen, nyugodtan kommunikálsz, gyorsan elveszítik az érdeklődésüket.
Továbbá érdemes azt a benyomást kelteni, mintha már elveszítettél volna mindent, amit el tudtak volna venni tőled. Így nem találnak célpontot.
Ez különösen igaz a pénzre vagy a vagyonra.
Ha úgy gondolják, hogy semmit nem nyerhetnek tőled, elveszítik a motivációt. Egyszerű kifogásokkal is hatékonyan elérheted, hogy ne folytassák a kísérleteiket.
2. Maradj távol, ha lehetséges
Ha rájössz arra, hogy valaki egy antiszociális személyiségzavarú, a legjobb döntés az, ha minél távolabb maradsz tőle.
Ha elkerülhetetlen, hogy találkozz vele – például ha egy munkatársról van szó – akkor minimalizáld a kapcsolatot.
Kerüld az érzelmi beszélgetéseket, ne mutass érdeklődést iránta, és légy hűvösen udvarias.
Észrevehetik, ha távolságot próbálsz tartani, és előfordulhat, hogy megpróbálnak visszahúzni a kapcsolatba. Ilyenkor fontos, hogy kitarts és ragaszkodj a távolsághoz.
Az is fontos, hogy soha ne mondd el egy ilyen embernek, hogy tudod, mi ő valójában.
Ez csak dühöt válthat ki, vagy arra késztetheti, hogy még nagyobb erővel manipuláljon téged. Inkább csendben és fokozatosan távolodj el tőle, anélkül, hogy konfrontációba keverednél.
3. Ne hagyd magad elbűvölni
Az antiszociális személyiségzavarú emberek mesterei a bájnak.
Lehet, hogy ajándékokkal, bókokkal próbálnak visszacsábítani, de soha ne hagyd, hogy ezek a trükkök hatással legyenek rád.
Ha egyszer rájöttél, hogy valaki személyiségzavaros, ne adj neki újabb esélyt, bármennyire is vonzó vagy kedves próbál lenni.
Az elbűvölő szavak és gesztusok mögött mindig ott van a manipuláció és a céljaik elérése érdekében tett lépések.
Ne érezd magad rosszul azért, mert megtagadsz tőlük egy második esélyt.
Ezek az emberek nem érzik valódi szeretetet vagy kötődést, így bármi, amit mondanak, csak a saját érdekeik elérését szolgálja.
Ne hagyd, hogy a szánalom vagy az empátia visszatartson attól, hogy kilépj a kapcsolatból.
4. Ha randizol vele, távozz azonnal!
Egy antiszociális személyiségzavarú emberrel való romantikus kapcsolat különösen veszélyes lehet. Ha ezt gyanítod, a partneredről, a legjobb döntés, ha azonnal kilépsz a kapcsolatból.
Ne halogasd, mert minél tovább maradsz, annál mélyebbre húz be a manipulációiba.
Ne próbáld meggyőzni őt, hogy szakítasz, mert lehet, hogy erőszakosan reagál vagy megpróbál újra uralni téged.
Biztonságosan és gyorsan zárd le a kapcsolatot. Ha szükséges, kérj segítséget egy baráttól vagy szakembertől, ha úgy érzed, hogy nem tudsz egyedül kilépni a kapcsolatból.
Képes lehet bármilyen módszerrel visszatartani téged, ezért fontos, hogy határozott és elővigyázatos legyél.
5. Figyelmeztess másokat
Noha nem kell mindenkinek világgá kürtölnöd, ha valaki veszélyben van, ne félj figyelmeztetni.
Ha egy barátod például randizni készül egy olyan személlyel, akiről tudod, hogy antiszociális személyiségzavarú ember, jobb, ha időben szólsz neki.
Persze fontos, hogy ne ítélkezz túl gyorsan, és csak akkor mondj valamit, ha biztos vagy benne, hogy az illető valóban veszélyes lehet.
Ne kelts nyilvánosan ellenségeskedést, de ha egy barátod vagy ismerősöd potenciális áldozat lehet, érdemes finoman felhívni a figyelmét a veszélyre.
6. Erősítsd meg önálló gondolkodásod
Az antiszociális személyiségzavarú emberek azokból merítenek erőt, akik nem képesek önállóan gondolkodni, és túl sok útmutatást keresnek másoktól.
A legjobb védelem ez ellen az, ha erős, független gondolkodó vagy.
Tudnod kell, ki vagy, és bíznod kell saját megérzéseidben és döntéseidben.
A szociopaták távol tartják magukat azoktól, akik magabiztosak és nem manipulálhatók könnyen.
Az önbizalom és az eredeti gondolkodás fejlesztése időbe telik, de a legfontosabb az, hogy bízz a saját elképzeléseidben.
Olvass, tájékozódj és beszélgess olyan emberekkel, akik más nézőpontból látják a világot. Ez segít abban, hogy rugalmasabb és ellenállóbb legyél a manipulációval szemben.
7. Ne félj
A félelem csak erősíti a hatalmukat fölötted. Inkább maradj higgadt, használj logikát és érzelmi kontrollt.
A szociopaták kihasználják mások szorongását, de ha feladod a félelmet, nehezebben tudnak manipulálni.
Tudd, hogy a legtöbbször egyszerűen olyan emberek, akik érzelmi hiányosságokkal küzdenek.
Ha megérted, hogyan manipulálják az embereket, és tudatosan figyelsz arra, hogy ne ess áldozatul, sokkal nagyobb eséllyel védheted meg magad.
8. Ismerd fel az értéked
Végső soron a legjobb védelem egy antiszociális személyiségzavarú ember ellen az, ha tisztában vagy saját értékeiddel és erősségeiddel.
Ne hagyd, hogy valaki elhitesse veled, hogy kevesebb vagy, mint amennyit érsz.
Senki nem tud manipulálni egy olyan embert, aki tisztában van a saját képességeivel és önbizalmával.
Ha megtanulod értékelni és szeretni magad, az ilyen emberek nem fognak hatalmat gyakorolni fölötted.
Összegzés
Az antiszociális személyiségzavarú emberekkel való kapcsolat kezelése kihívásokkal teli, de megfelelő tudatossággal és stratégiákkal elkerülhetjük, hogy áldozatul essünk.
A legfontosabb, hogy maradjunk higgadtak, és ne hagyjuk, hogy befolyásoljanak minket.
A távolságtartás, a manipuláció felismerése és a magabiztosság mind segítenek abban, hogy sikeresen védekezzünk ellenük.
Ha pedig időben cselekszünk, elkerülhetjük, hogy mélyebbre húzzanak minket a káros kapcsolatba. (1 2 3 )